دلایل شکستن قلم چکش هیدرولیکی

اصغر افسران 1401/01/03
پیکور کوماتسو

1.شکستگی قلم چکش هیدرولیکی

یکی از اصلی ترین عوامل در تعیین عمر قلم، نحوه استفاده درست از آن می باشد. قلم در برابر نیروی محوری (همراستا با طول قلم) دارای مقاومت مناسبی می باشد، در حالی که در برابر نیروی شعاعی (بدلیل سختی بالا و مقاومت پایین آن در مقابل خمش)، ضعیف می باشد در واقع بلند کردن یا جابجایی اجسام توسط قلم، کج کار کردن با چکش و یا استفاده از چکش با بوشهایی با لقی غیر مجاز باعث اعمال این نیرو و نهایتا شکست آن می گردد.

شکستگی قلم حالات مختلفی دارد. یکی از روش های تشخیص علت شکستگی قلم از طریق مشاهده سطح مقطع شکستگی آن است.

سطح مقطع شکستگی شامل محل شروع شکست واقع بر سطح بیرونی قلم، سطح براق شکستگی ناشی از خستگی و سطح عریض ناهموار به رنگ خاکستری و در نهایت قسمت پایانی شکستگی شامل لبه نوک تیز است.

جهت جلوگیری از وقوع اینگونه شکستگی­ها،دقت و توجه در نحوه بکارگیری چکش الزامی است. در ادامه انواع ترک خوردگی و شکستگی قلم  به همراه دلابل مربوطه بطور شماتیک نمایش داده می­شود.

1.1 شکستگی ناشی از خالی ضربه زدن:

شکستگی ناشی از خالی ضربه زدن مداوم که شکستگی ته قلم و لهیدگی نشیمن رادپین را نیز به دنبال دارد

1-2شکستگی ناشی از کج کار کردن:

پیکور هیدرولیکی

همواره برای کار با چکش موقعیت عمودی را انتخاب کنید . استفاده از چکش به صورت مایل باعث خوردگی بوش های قلم و در نهایت شکستن آن و در مواردی شکستن پیستون می شود .

1-3شکستگی ناشی از استفاده قلم نامناسب، کج کارکردن و اهرم کردن:

قلم چکش هیدرولیکی

1-4تغییر شکل و شکستگی ناشی از استفاده مداوم و بدون وقفه از چکش و حالت قارچی شکل شدن سر قلم:

قلم پیکور

به یاد داشته باشید هیچ گاه بیشتر از 15 ثانیه به صورت مداوم در یک نقطه ضربه نزنید. این کار باعث می گردد که سر قلم بشدت گرم و گداخته گردد و اصطلاحا” آب قلم گرفته شود” در نتیجه  نوک تیز آن به حالت قارچی شکل تغییر می یابد.

1-5شکستگی ناشی از بلند کردن اجسام با قلم

+مینی بیل مکانیکی

به هیچ عنوان از قلم چکش هیدرولیکی برای جا به جایی اجسام مثل بسته میله گرد و یا پالت و… یا هول دادن سنگهای بزرگ و بتن و… استفاده نکنید این کار علاوه بر شکستن قلم احتمال برگشتن سنگ هنگام هول دادن و اصابت به بیل مکانیکی یا پاره شدن یا در رفتن زنجیر هنگام جا به جایی اشیا سنگین هست که این کار بسیار خطرناک بوده و خسارات جبران ناپذیری به دستگاه و اپراتور وارد میکند.

2- انواع شکستگی در بدنه قلم

2-1 شکستگی ناشی از اهرم کردن قلم

یکی دیگر از دلایل شکستن قلم چکش هیدرولیکی اهرم کردن قلم توسط راننده بیل مکانیکی یا سایر ماشین آلاتی که چکش بر روی اون نصب شده هستش که معمولا به دلیل خستگی ناشی از کار زیاد یا بی تجربگی اپراطور دستگاه میباشد بعضی مواقع اپراطور هنگام استخراج سنگ در معادن قلم پیکور رو بین سنگ ها اهرم میکند و قلم میشکند این اتفاق ارتباطی به متریال قلم چکش هیدرولیکی ندارد حتی اگر قلم پیکور اورجینال هم باشد قطعا خواهد شکست پس به هیچ عنوان برای استخراج سنگ قلم پیکور را اهرم نکنید.

2-2 شکستگی ناشی از گشاد بودن بوش های سندان

سندان چکش هیدرولیکی دارای 2 بوش میباشد اولی بوش سر یا بوش قلمگیر و دومی بوش داخلی که محل تلاقی و برخورد پیستون به دم قلم چکش هیدرولیکی میباشد خیلی مهم است که این بوش ها فیت باشند تا ضربات پیستون به دم قلم مستقیم و بدون انحراف وارد شود اکثر شکستگی های دم قلم و ته پیستون به دلیل گشاد شدن و عدم تعویض این بوش ها میباشد قابل ذکر است که این بوش ها با قطعه ای به نام پین بوش در سندان مهار میشود.

عدم تعویض به موقع این بوش ها علاوه بر شکستن دم قلم و ته پیستون  باعث خوردگی سندان نیز شده و محل قرارگیری بوش ها نیز گشاد شده و از سایز اصلی خارج و اورسایز میشود که در زمان تعویض بوش ها باید توجه کرد که از بوش های اورسایز استفاده شود.

منبع : پیشرو ماشین